Aktuality

Brigáda na strelnici

V Hliníku nad Hronom (v lokalite pri motoreste Hôrka) sa nachádza zanedbaná strelnica zarastená krovinami a stromami. Keďže sa začalo s jej obnovou, pomocnú ruku priložili aj dobrovoľní hasiči. V dňoch 19. a 20. 10 2017 v popoludňajších hodinách brigádovali na strelnici, kde naši pilčíci vypilovali staré stromy a krovie, ktoré bránili úprave strelnici. Na likvidovanie dreva sa použil obecný drvič a na ďalší deň hasiči spílené drevo spálili, pričom držali hliadku nie len s pristavenou CAS 25, ale aj následnými kontrolami zhoreniska počas noci a v nasledujúci deň.

Všetkým zúčastneným z DHZ, ale aj od strelcov, ktorí majú na sprevádzkovaní strelnice veľký záujem, ďakujeme.

Brigáda na strelnici

Záznamy: 1 - 4 zo 22
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Hasiči varujú pred smartfónmi

 

Inteligentné telefóny sú veľkým pomocníkom, no pravda je, že ich batéria nemá až takú dlhú výdrž ako pri tlačidlovej klasike. Telefóny si preto nabíjame kedykoľvek a kdekoľvek, aj na absolútne nevhodných miestach. Veľa ľudí si na nabitie telefónu spomenie hlavne pred spaním, keď ešte kontrolujú sociálne siete a odpisujú priateľom. Okrem toho, že pozeranie na displej mobilného zariadenia pred spaním narúša spánkové cykly a znemožňuje mozgu správne si oddýchnuť, je tu ešte jedna vec. Spánok s telefónom, ktorý je pripojený na nabíjačke, je extrémne nebezpečný. Kým cez deň viete, kedy je už váš telefón nabitý, v noci ho necháte na nabíjačke omnoho dlhšie, čím sa však batéria alebo nabíjačka prehrievajú. A to môže v extrémnom prípade spôsobiť požiar. Ak zodpovedáte sami za seba, dajte si na tento zlozvyk pozor, ak však máte doma tínedžerov, musíte na to dávať pozor aj za nich.

"Vedci zistili, že až 53 % detí a dospievajcich si nabíja svoj telefón v posteli alebo pod vankúšom. To však môže byť extrémne nebezpečné. Vytvorené teplo sa nemôže rozptýliť a nabíjačka sa tak stáva teplejšou a teplejšou."

Najhoršie je, keď si telefón nabíjate nekompatibilnou nabíjačkou, vtedy sa riziko požiaru znásobuje, rovnako ako vtedy, ak je nabíjačka poškodená. Samotná batéria sa prehrieva hlavne na horľavých plochách. Ak by aj nedošlo k požiaru, riskujete popáleniny či zásah elektrickým prúdom. 

Preto radšej neriskujte svoje bezpečie a zdravie a aj pri nabíjaní telefónu myslite na protipožiarne zabezpečenie.

dobrenoviny.sk

Znížená viditeľnosť

 

Nastalo obdobie, kedy je ráno dlhšie tma, trápia nás hmly a večer sa rýchlo stmieva. Znížená viditeľnosť je nepriateľom pre všetkých účastníkov dopravy. Ten, kto nikdy nebol vodičom, si vôbec nevie predstaviť, aký komplikovaný je výhľad z auta za tmy, v sychravom počasí, daždi alebo počas hmly. K tomu treba prirátať oslepujúce svetlá protiidúcich áut a ďalšie rušivé momenty počas soférovania. Osudovou chybou môže byť, ak chodec prehnane dôveruje schopnosti vodiča reagovať. Z roka na rok rastie dôraz na bezpečnosté reflexné prvky, o čom svedčí napr. aj úprava legislatívy a stále častejšie aktivity polície zamerané na bezpečnosť chodcov. Chodci na krajnici či okraji vozovky sú povinní za zníáženej viditeľnosti nosiť reflexné prvky alebo relfexný odev, a to už nielen mimo obce, ale aj v nej. Najviac ohrozenými sú deti, starí ľudia, športovci.

Najpodstatnešia vec, ktorá v premávke zaváži, je ostražitosť, však hneď na druhé miesto môžeme zaradiť viditeľnosť. Je dôležité si uvedomiť, najmä pri deťoch, že často nie sú ostražité a preto musíme zabezpečiť, aby boli aspoň viditeľné. Tu je pár dobrých tipov, aby vaše dieťa bolo počas zníženej viditeľnosti pre vodičov dostatnčne viditeľné:

čiapka - vhodná najmä z toho dôvodu, že nevýhodou detí je ich výška, a preto je hlava ideálnym miestom na umiestnenie reflexného prvku

relexné pásky - na chrbáte (školské tašky), na rukáve, bunde (na hrudníku či na chrbte)

špeciálne detské reflexné vesty či iné reflexné prvky ako prívesky a pod.

reflexný náramok so 4 LED diódami - veľká výhoda tohto náramku je v tom, že svetlo neodráža, ale priamo vysiela

Zimné vykurovacie obdobie

 

Najčastejšou príčinou vzniku požiarov vo vykurovacej sezóne je predovšetkým nedbalosť a nevedomosť občanov, nesprávna inštalácia a prevádzka tepelných spotrebičov, nevykonávanie čistenia a kontroly komínov a nedodržiavanie najzákladnejších požiarnobezpečnostných predpisov.

Okresné riaditeľstvo HaZZ v Žiari nad Hronom preto dáva do pozornosti starostlivosť o komíny a vykurovacie telesá, ktoré doma či v práci používate. Najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťame pri práci s vykurovacími telesami sú:

- nevhodný výber druhu palivového spotrebiča do daného prostredia a použitie iného paliva do spotrebiča, než na ktorý je určený,

- nepravidelné čistenie a kontroly komínov,

- inštalácia spotrebiča alebo dymovodu mimo bezpečnej vzdialenosti od okolitých horľavých materiálov,

- zanedbanie konštrukčného stavu komína,

- neodborné pripojenie spotrebiča ku komínu.

 

Podľa zákona č. 314/2001 Z.z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov a vyhlášky MV SR č. 121/2002 Z.z. o požiarnej prevencii v znení neskorších predpisov, obec vykonáva štátnu správu na úseku ochrany pred požiarmi. Z toho dôvodu obec v zastúpení naším dobrovoľným hasičským zborom vytvára kontrolné skupiny, ktoré vykonávajú preventívne protipožiarne kontroly v objektoch právnických alebo fyzických osôb. Pozornosť pri kontrole je upriamená na všetky vykurovacie, ohrievacie a tepelné zariadenia a ich súčasti ako sú dymovody, sopúchy, komíny a pod.